Z kim i o czym warto dyskutować, czyli o wyborach, ale nie o polityce

Ostatnio pod wpływem impulsu nagrałam film. I teraz pomyślałam, że przytoczę tu jego treść, dla tych, którzy wolą czytać. Bo myślę, że to temat ważny.

Właśnie wróciłam z wyborów. I w związku z tym i odbywającą się przez ostatnich kilka tygodni kampanią wyborczą, naszła mnie pewna refleksja. Ale nie martw się, nie będzie o polityce…

Dobrych klika lat temu, współpracowałam z pewnym młodym, zdolnym grafikiem – Krzysiu, pozdrawiam Cię serdecznie. 🙂 Z Krzysiem trochę nas łączyło, ale wiele też dzieliło. Między innymi poglądy polityczne. Nie zdajecie sobie sprawy, jak ja uwielbiałam z nim na ten temat rozmawiać. Te rozmowy były pełne rzetelnych argumentów, informacji, ale także energii i emocji. Ale co ważne, zawsze kończyliśmy te rozmowy z uśmiechem na twarzy i w dobrej atmosferze. I czekaliśmy na kolejne.

Czy te dyskusje wpływały na zmianę moich poglądów? Raczej nie. Może czasem zmieniały je na mniej radykalne, a czasem wręcz przeciwnie, utwierdzały w tym, co myślałam do tej pory. 

Co dawały mi te dyskusje? Informacje, dużo nowych informacji. Być może takich, które nie dotarłyby do mnie w inny sposób. Ale też inny punkt widzenia. Spojrzenie z innej perspektywy, której być może sama bym nie dostrzegła. 

Dlaczego o tym mówię i co to ma wspólnego z edukacją i rozwojem?

Gdy obserwowałam to co się działo ostatnio, między innymi w mediach społecznościowych, to miałam wrażenie, że ludzie zapomnieli, co to jest dobra, merytoryczna dyskusja. Że można w dobrej atmosferze porozmawiać z kimś, kto myśli inaczej niż my. Nie chcemy, a może nie umiemy słuchać. Wolimy tylko mówić. A przecież słuchając, zdobywamy nowe informacje, poznajemy nowe, poszerzamy horyzonty. A potem możemy się z tym zgodzić, lub nie. Ale najważniejsze jest to, że najwięcej uczymy się słuchając, a nie mówiąc.

Co równie ważne, żeby się z czymś nie zgadzać, trzeba to najpierw poznać. Nie możesz powiedzieć, że jesteś czemuś przeciwny, jeżeli nie masz rzetelnych informacji na ten temat. Nie możesz nie zgadzać się z argumentami innej osoby, jeżeli zwyczajnie ich nie znasz. Powiem tak, jeżeli wypowiadasz się na jakiś temat, nie znając wszystkich aspektów, to jest po prostu ignorancja.

Czasem takie otwarcie się na merytoryczną dyskusję, rozmowę z kimś, kto ma inną wiedzę niż my, inne poglądy, może być impulsem do przyjrzenia się swojej wiedzy i opinii nieco bardziej krytycznie. Nie, nie chodzi o to, abyś pod wpływem innych zmieniał poglądy. Wręcz przeciwnie. Bądź wierny swoim przekonaniom, wartościom, temu w co wierzysz. Trzymaj się swojej opinii, swoich poglądów. Broń ich. Ale daj też sobie szansę na ich weryfikację, potwierdzenie. Jeżeli to wszystko ma solidne podstawy i rzeczywiście jest Twoje, to rozmowa z drugim człowiekiem tego nie zmieni. 

Powiem tak. Moim zdaniem ktoś, kto zamyka się na poznawanie, stoi w miejscu. Im dłużej to trwa, tym mniejszą masz świadomość otaczającego świata. A wtedy już nie tylko stoisz w miejscu, ale zostaje w tyle. 

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Pozwól innym mieć swoje poglądy. Pozwól wyrażać swoje zdanie. Jeżeli uważasz, że nie ma racji, to skonfrontuj to, w dobrej, merytorycznej dyskusji. Ale zawsze z zachowaniem szacunku do drugiego człowieka. Bo pamiętaj, nie ważne co mówi druga strona i jak mówi. To co Ty mówisz i w jaki sposób mówisz, świadczy o Tobie. Zastanów się, jak chcesz postrzegany….

Zachęcam Cię do przeczytania poniższego cytatu, bo dużo w nim mądrości…

„Mało pytających. Dużo wszystkowiedzących. Jeżeli już ktoś pyta, warto poświęcić mu uwagę, bo to człowiek poszukujący, zastanawiający się, starający się coś zrozumieć, a jakże to rzadki teraz przypadek. Zwraca uwagę, że jeżeli dziś się w towarzystwie o czymś mówi, prawie nie zdarza się, aby ktoś powiedział – nie wiem, nie mam pojęcia, przeciwnie – wszyscy zabierają głos, mówią ex cathedra, twierdzą, upierają się przy swoim, monologują.”

Ryszard Kapuściński

„Odwaga jest tym, czego potrzeba, aby wstać i mówić. Odwaga jest również tym, czego potrzeba, aby usiąść i słuchać.”

Winston Churchill

 

„Podstawową zasadą dialogu jest głębokie słuchanie. To znaczy respektowanie tego, co ktoś do nas mówi, nawet jeśli się z tym nie zgadzamy.”

Małgorzata Braunek