Kto zwyciężył, a kto poległ w roku szkolnym 2019/2020

W ubiegły piątek zakończył się rok szkolny 2019/2020. Rok wyjątkowy. Rok, jakiego nikt się nie spodziewał. Gdy się zaczynał, dla niektórych był po prostu kolejnym rokiem szkolnym, czy akademickim. Dla niektórych oznaczał zbliżająca się maturę, dla niektórych był to pierwszy rok w szkole. Każdy miał wobec tego roku jakieś plany, oczekiwania. Nawet, jeżeli niektórzy oczekiwali wyłącznie, że szybko się skończy. 😉 Ale jestem przekonana, że nikt, kompletnie nikt, nie spodziewał się takiego, jakim ten rok okazał się być.

Rok szkolny 2019/2020 był niewątpliwie rokiem wielkiej próby i wyzwań. Z dnia na dzień, bez żadnego ostrzeżenia, uczniowie zostali w domu. Rozpoczęło się coś, czego nikt nie zaplanował, do czego nikt nikogo nie przygotował – nauczanie zdalne. Towarzyszyły temu bardzo różne uczucia. Zaskoczenie, strach, wątpliwości. Ale również radość z niespodziewanych wakacji i odpoczynku od nauki.

To co działo się przez te ponad trzy miesiące, było na bieżąco, bardzo szeroko komentowane. Przez wszystkich. Także przez tych, a czasem odnosiłam wrażenie, że głównie przez tych, których ta sytuacja nie dotyczyła bezpośrednio. Te komentarze, niestety nie zawsze były przychylne. Dlaczego tak łatwo oceniamy, a tak trudno nam poświecić czas, aby przyjrzeć się sprawie głębiej, spróbować zrozumieć sytuację drugiej osoby.

Czy wyszliśmy z tej próby zwycięsko? Powiem tak. Dla mnie, zwycięzcą jest każdy, kto pomimo niesprzyjających warunków nie poddał się i postanowił walczyć. Każdy, kto pomimo możliwości skorzystania z taryfy ulgowej, postanowił dać z siebie wszystko. Zwycięzcą jest ten, z którego mimo, iż śmiano się, że nie radzi sobie z nowymi technologiami, wykonywał swoje obowiązki i każdego dnia przychodziło mu to coraz łatwiej. Zwycięzcą jest każdy rodzic, który pomimo obowiązków zawodowych, domowych, przeszkód technicznych, zrobił wszystko co w jego mocy, by wesprzeć swoje dziecko. Zwycięzcą jest każde dziecko, które mimo iż widziało, że nie wszyscy uczniowie pojawiają się na lekcjach online, codziennie brało w nich udział. Zwycięzcą jest każdy, który nie szukał winnych, odpowiedzialnych, zobowiązanych, ale robił co w jego mocy, aby pomóc w tej sytuacji sobie i innym. Zwycięzcami są Ci, którzy postanowili dostosować się do nowej sytuacji i niezwłocznie zareagować na zmianę. Zwycięzcami są Ci, którzy potrafili w tej sytuacji znaleźć dobre strony i skorzystać z nowych możliwości.

Ta sytuacja była poważna, spektakularna. Ale takie sytuacje spotykają nas każdego dnia. Spotykają nas w życiu prywatnym i zawodowym. I będą nas spotykać. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego zaplanować i przewidzieć. Ale ważne, abyśmy umieli szybko i poprawnie na takie sytuacje reagować. Nie narzekaj, nie rozpaczaj, nie załamuj się. Nie szukaj winnych, nie licz na to, że ktoś będzie Cię z tej sytuacji ratował. Poszukaj najlepszego rozwiązania i zacznij działać. Poszukaj korzyści z tej sytuacji. Tylko od Ciebie zależy, czy wyjdziesz z każdej takiej sytuacji zwycięsko.

Gratuluję Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom. Myślę, że ta sytuacja pokazała również, jak ważna jest współpraca między Wami. Wszyscy macie ten sam cel.

Non scholae, sed vitae discimus

W mojej szkole podstawowej wisiał duży napis – „Nie dla szkoły się uczymy, lecz dla życia”. Ostatnio sobie o nim przypomniałam. Dziś odkryłam go na nowo. Dziś nabrał nowego znaczenia. No to udanych wakacji – mimo wszystko. 🙂

Najlepszym wyjściem z trudnej sytuacji jest przejście przez nią.”

Robert Lee Frost

„Więcej ludzi marnuje czas i energię roztrząsając problemy niż rzeczywiście próbując je rozwiązać.”

Henry Ford

„Jeśli masz czas na to, aby użalać się i narzekać, to oznacza, że masz czas na to, aby coś z tym zrobić.”

Radosław Bielecki