Dlaczego pewności siebie powinni uczyć w szkole

katarzynafoit.pl_pewność_siebie_2

Kiedyś też nie zdawałam sobie z tego wszystkiego sprawy. Widocznie musiałam trochę pożyć, przeżyć, doświadczyć, poobserwować, żeby dojść do tego wniosku. Trochę żałuję, że nikt mi po prostu nie powiedział tego wcześniej. Myślę, że wtedy moje życie mogłoby się potoczyć nieco inaczej. Jednak najważniejsze, że teraz już wiem, bo to niewątpliwie wpłynęło na moje życie. Wyłącznie pozytywnie.

Nie pamiętam tego wprost, ale mam czasem wrażenie, że gdzieś na etapie dorastania musiały dochodzić do mnie głosy, że „pokorne cielę dwie matki ssie” i tym podobne. Wydaje mi się też, że nie wiedzieć czemu, w naszej kulturze, pewność siebie nie do końca jest dobrze postrzegana. Może dlatego, że mylona jest z arogancją? A zapewniam Was, że prawdziwa, wewnętrzna pewność siebie nie ma nic wspólnego z byciem aroganckim, pysznym, czy zarozumiałym. Wiem też, że często bywa wręcz przeciwnie. Jestem przekonana, że dzięki zbudowaniu zdrowej pewności siebie, jesteśmy lepsi dla siebie, ale także innych. A niestety w przypadku ludzi, którzy nie potrafią pokochać siebie, często zdarza się, że mają problem z nawiązaniem zdrowych, wartościowych relacji z innymi. Wiem, że dla niektórych może to być odważna teza i w pierwszym momencie możesz się z nią nie zgodzić, ale daj mi chwilę i pozwól wyjaśnić, co mam na myśli. 

DOBRA I ZŁA WIADOMOŚĆ

Na początek dwie wiadomości – dobra i zła. Od której zacząć? No dobrze, zacznijmy od dobrej. Dobra jest taka, że pewność siebie nie jest cechą wrodzoną, a jest budowana od najmłodszych lat. Ci z nas, którzy dorastali w dobrym, wspierającym otoczeniu, z pewnością ruszyli w dorosłe życie lepiej pod tym względem wyposażeni. Jednak należy pamiętać, że poziom pewności siebie nie jest również stały. Na różnych etapach życia, pod wpływem różnych zdarzeń, nasza pewność siebie może zostać osłabiona lub wzmocniona. Ale najważniejsze w tej dobrej wiadomości jest to, że pomimo wcześniejszych doświadczeń, w każdym momencie życia możemy pewność siebie zbudować lub zwiększyć.

Natomiast jeżeli chodzi o złą wiadomość, to jest ona zła tylko dla tych, którzy chcieliby wszystko osiągać szybko i łatwo. Budowanie pewności siebie to proces i jak każdy proces, musi trochę potrwać. Ale im więcej czasu poświęcimy, im rzetelniej do tego podejdziemy, im systematyczniej będziemy pracować, tym nasza pewność siebie będzie mocniejsza i bardziej odporna na różnego rodzaju próby.

CO MI TO DA?

Zacznijmy od dobrego motywatora, który przekona Cię, że warto rozpocząć tę drogę i w niej wytrwać. Może zabrzmi to górnolotnie, ale od pewności siebie, w dużym stopniu, zależy całe nasze życie. Pewność siebie pomaga nam podejmować decyzje, podejmować działania, stawiać sobie cele i dążyć do ich realizacji. Pewność siebie pozwala nam wierzyć, że możemy żyć tak jak chcemy, że możemy osiągnąć to, o czym marzymy, ale najważniejsze, że sprawia, że autentycznie staje się to rzeczywistością. I to nie jest żadna magia, ale zupełnie ludzka i zwyczajna rzecz.

DLACZEGO SAM SOBIE PRZESZKADZAM

Każdy myślący człowiek ma w swojej głowie głos, który mówiąc delikatnie, w jakiś sposób ostrzega go przed podejmowaniem niektórych działań. W zależności od człowieka, ten głos może na przykład delikatnie ostrzegać przed podjęciem ryzyka, sugerować, że „lepszy wróbel w garści, niż gołąb na dachu”. Ale może także wręcz krzyczeć, żeby się za dane działanie nie zabierać, bo na pewno się nie uda i tylko pogorszysz swoją sytuację. I nie byłoby w tym nic złego, rozsądek i świadome, uwzględniające ryzyko podejmowanie decyzji, jest jak najbardziej wskazane. Niestety ten głos, w połączeniu z brakiem pewności siebie, powoduje strach, nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować. Taki strach powoduje, że w naszej głowie powstają wizje strasznej klęski, które z rzeczywistością niewiele już mają wspólnego. W takim wypadku, nie możemy mówić o świadomym podejmowaniu decyzji. Tak więc w momencie, gdy chcemy coś osiągnąć, marzymy o czymś i musimy podjąć decyzję, czy podjąć działania zmierzające do realizacji, to w dużym stopniu właśnie nasza pewność siebie wpłynie na to, jaką podejmiemy decyzję. Znając siebie, swoje zasoby, możliwości i wierząc w siebie, jest nieporównywanie większa szansa na to, że zdecydujemy się działać. Nie wierząc w siebie, najpewniej zostaniemy w miejscu, w którym jesteśmy. 

Jakie są możliwe dalsze scenariusze? Jeżeli podejmiemy działanie, mamy szansę osiągnąć sukces. Oczywiście, bądźmy realistami, jest zagrożenie, że poniesiemy klęskę. Natomiast nie podejmując decyzji, mamy sprawę zupełnie jasną. Mamy 100 % pewności, że celu nie osiągniemy, marzenia nie spełnimy. Mamy też bardzo dużą szansę, że prędzej czy później będziemy żałować, że nawet nie spróbowaliśmy.

PRZYKŁADY Z ŻYCIA WZIĘTE

Nie mogę w tym momencie nie wspomnieć o książce, którą być może znasz, bo był moment, że była na szczytach list bestsellerów. Jeżeli nie, zachęcam do lektury, ale ostrzegam – daje do myślenia i może sprawić, że zaczniesz działać. „Czego najbardziej żałują umierający”, napisana przez Bronnie Ware jest podsumowaniem jej rozmów z osobami, które były bliskie śmierci i wiedziały o tym. Na ich podstawie Bronnie utworzyła listę rzeczy, których w takim momencie życia jej rozmówcy żałowali najbardziej. Na samym początku najczęściej powtarzających się stwierdzeń znalazło się zdanie: „Żałuję, że nie miałem odwagi, by żyć prawdziwie według siebie, a nie marnując czasu na spełnianie oczekiwań innych”. Nie wiem jak Ciebie, ale mnie uderzyło to niezmiernie. Bo to zdanie pokazuje, że przede wszystkim żałujemy tego, czego nie zrobiliśmy. Nie żałujemy błędów, porażek, nieudanych prób. Najbardziej żałujemy, że nie podjęliśmy działań, aby żyć tak, jak byśmy chcieli. Jakże przytłaczająca musi być to myśl w momencie, w którym za późno już jest na jakiekolwiek zmiany…

NIE TYLKO MOTYWACJA DO DZIAŁANIA

Ale pewność siebie pomaga nam również w wielu innych sytuacjach. Rzadko nasze życie jest tylko i wyłącznie pasmem sukcesów i szczęśliwych chwil. Gdy dzieje się coś nieprzewidzianego, jak na przykład utrata pracy, dzięki pewności siebie wierzymy, że poradzimy sobie, znajdziemy wyjście z sytuacji. Nie popadamy w rozpacz, która tylko może pogorszyć naszą sytuację. Wręcz przeciwnie, niezwłocznie podejmujemy działania, które szybko pomogą nam wrócić do równowagi. Pewność siebie jest więc naszym, swego rodzaju spadochronem, który pomaga nam bezpiecznie wylądować w sytuacjach awaryjnych. 

PEWNOŚĆ SIEBIE TO AUTENTYCZNOŚĆ I ZDROWE RELACJE

Mam nadzieję, że patrząc na powyższe, nie macie wątpliwości, że pewność siebie w znacznym stopniu może wpłynąć na jakość naszego życia i na naszą satysfakcję z niego. Ale warto również wspomnieć, jak pewność siebie wpływa na nasze relacje z otoczeniem. Gdy brakuje nam pewności siebie, bardzo często brakuje nam odwagi by być sobą. Często nie wyrażamy co naprawdę myślimy i czujemy, obawiając się ośmieszenia, niezrozumienia, braku akceptacji. Czy nie pokazując swojego prawdziwego „ja”, możemy powiedzieć, że jesteśmy autentyczni i nasze relacje z ludźmi są autentyczne? Nie sądzę. Prawdopodobnie część osób tak naprawdę nie wie kim jesteśmy i jacy jesteśmy. Znają tylko maski, za którymi się chowamy. Co więcej, gdy brak nam pewności siebie, często stawiamy siebie niżej od innych, pozwalając innym na decydowanie za nas, a w najgorszym przypadku, na krzywdzenie nas. I tutaj wrócę do tego, o czym wspomniałam na początku. Nie będąc sobą, nie akceptując siebie, nie wierząc w siebie, nie czując, że jesteśmy tak samo wartościowi, jak inni, nie stawiając granic – bo to wszystko składa się na pewność siebie, będzie nam bardzo trudno dobrze ułożyć nasze relacje z innymi. A w takiej sytuacji, trudno być szczęśliwym.

DUŻA DOZA OPTYMIZMU NA KONIEC

Zrobiło się poważnie, bo sprawa z pewnością poważna jest. Ale absolutnie nie chciałabym kończyć tego wpisu w takim tonie. Wręcz przeciwnie. Pracując w procesach coachingowych, czy na warsztatach, obserwuję wielokrotnie niesamowite przemiany, jakie dokonują się w ludziach i ich życiu, gdy zaczynają budować i osiągać autentyczną pewność siebie. Dlatego podpisuję się obydwoma rękami pod tym, że każdy z nas, w każdej chwili, nawet dziś, może zrobić pierwszy krok do lepszego życia. A jakie jest to lepsze życie? Dokładnie takie, o jakim Ty marzysz. Czy masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, że warto zacząć pracować nad pewnością siebie? Powiem tak – w najgorszym wypadku, nie wpłynie to w żaden sposób na Twoje życie. Ale pomyśl, co może się wydarzyć w najlepszym wypadku. Widzisz to? 😊

„Jaka nasza pewność, taka nasza zdolność.” – Richard Bach

„Brak wiary w siebie jest chorobą. Jeśli stracisz panowanie nad tym, wątpliwości staną się twoją rzeczywistością.” – John Flanagan

„Bywają chwilę, kiedy człowiek musi umacniać wiarę we własne siły.” Agatha Christie

katarzynafoit.pl_pewność_siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *