A może biznes online? Odcinek III, czyli gdzie zaprosisz swoich klientów

Po dwóch poprzednich wpisach, powinieneś już wiedzieć, czy chcesz działać w internecie, a jeżeli tak, to jakiego rodzaju będzie to działalność. A skoro tak, to przyszedł czas, aby zdecydować i podjąć kroki, w jaki sposób zaprezentujesz się swoim przyszłym klientom i jak będziesz chciał się z nimi spotykać. Jest to ważny krok, więc starannie go zaplanuj.

 

Zaprojektuj i zbuduj swoje wirtualne biuro

W zależności od działalności, którą planujesz, będziesz potrzebował odpowiedniego miejsca, gdzie będziesz mógł zaprosić klientów i umożliwić im wejście z Tobą reakcję. Tak, mimo iż jest to wirtualny świat, musisz stworzyć miejsce, które tak jak w realnym świecie, będzie miejscem, gdzie spotkasz się z klientem. Nie wychodź z założenia, że jeżeli coś jest wirtualne, to mniej istotne. Twój wizerunek w sieci, jest tak samo ważny. Weź więc pod uwagę, że na podstawie tego, gdzie zaprosisz klienta, jak to miejsce będzie wyglądało, co tam zastanie, podejmie on decyzję o dalszych krokach. 

Najbardziej popularnymi miejscami w internecie, do jakich możesz zaprosić klienta są:
1. Strona internetowa
2. Sklep internetowy
3. Media społecznościowe (social media), takie jak np.
    a. Facebook 
    b. Twitter
    c. Instagram
    d. TikTok
    e. YouTube

Zacznijmy od strony internetowej i jej poświęćmy dzisiejszy wpis.

Nie ukrywam, że jestem z pokolenia, dla którego strona internetowa, to była i nadal jest, podstawowa forma istnienia w internecie. To wizytówka, która mówi o tym, kim jesteś, jaki jesteś, co sobą reprezentujesz i co masz do zaproponowania. Pamiętam czasy, kiedy, jeżeli nie miałeś strony internetowej, to nie istniałeś w internecie. Nie było innej możliwości. Teraz czasy się zmieniły. Powstanie i rozwój mediów społecznościowych sprawiły, że często profil na tych mediach, jest dla określonej działalności jedyną formą prezentacji i kontaktu z klientem. I myślę, że w wielu przypadkach, jest to uzasadnione (tzn. jeżeli jesteś Youtuberem, to wydaje się być oczywiste, że Twoim miejscem spotkania z klientem jest kanał na YouTube). W mojej opinii jednak, nadal dla większości firm i działalności, strona internetowa będzie miejscem, które umożliwi szczegółowo i w swoim indywidualnym stylu, zaprezentować klientowi siebie i swoje usługi.

 

W jaki sposób możesz stworzyć stronę internetową

Dawno, dawno temu, na początku rozwoju internetu w Polsce, było tak… 😉 Coś dziś często nawiązuję do mojego wieku, ale w nawiązaniu do szybkości rozwoju internetu, wszystko wydaje się takie odległe. Ale nie martw się, nie będę Cię tutaj zanudzać szczegółową historią stron internetowych. Chciałabym tylko zwrócić uwagę, że kiedyś, firma, która chciała posiadać stronę internetową, musiała zgłosić się do firmy, lub osoby, która potrafiła takie strony tworzyć. I to była jedyna możliwość. Stworzenie strony internetowej, najczęściej wiązało się z dosyć długim czasem pracy i niemałymi kosztami. Dziś nadal istnieje wiele firm, które specjalizują się w tworzeniu stron internetowych. Z pewnością jednak, cały proces jest mniej czasochłonny, a pewne procesy wiele szybsze. Pojawiły się jednak również zupełnie inne możliwości, ale o nich za chwilę. Jeżeli potrzebujesz strony internetowej i zdecydujesz, że chcesz jej wykonanie zlecić specjalistom, to z łatwością ich znajdziesz. Firm świadczących takie usługi jest naprawdę dużo. 

 

Jak wybrać firmę, która stworzy dla Ciebie stronę internetową

Jeżeli podjąłeś decyzję, że chcesz zlecić wykonanie strony internetowej, to jestem przekonana, że w dużym stopniu, będziesz zwracał uwagę na koszt. I oczywiście, ważne jest racjonalne wydawanie pieniędzy, szczególnie jeżeli dopiero rozwijasz swój biznes. Chciałabym jednak Cię uczulić, aby cena nie była jedynym decydującym czynnikiem. Jak zaczniesz porównywać oferty, to bardzo szybko zauważysz, że rozpiętość cenowa jest ogromna. Koszt strony internetowej, w dużym stopniu zależy od jej funkcjonalności, tzn. jak będzie zbudowana i jakie będzie miała funkcje. Zastanów się więc, jaki cel ma Twoja strona, jakie informacje chcesz na niej zamieścić, kim jest Twój klient i jakie mają być na niej możliwości działania, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów. To będzie podstawą do wyceny stworzenia Twojej strony.

Wybierając najkorzystniejszą ofertę, zwróć uwagę na to, co zawiera wycena. Czy firma zapewnia wdrożenie w obsługę strony i wsparcie w trakcie jej użytkowania. Sprawdź warunki gwarancji. Zapytaj również o możliwości dalszej rozbudowy i aktualizacji Twojej strony w przyszłości. Teraz jesteś na początku drogi, ale być może bardzo szybko rozwiniesz swoja działalność i będziesz potrzebował dodatkowych funkcji. Tworzenie strony od początku, byłoby stratą czasu i pieniędzy.

Warto przyjrzeć się również stronom internetowym wykonanym przez firmę, której wybór rozważasz. To najlepszy sposób, by się upewnić, czy takiego efektu oczekujesz. Jeżeli chcesz, możesz poprosić klientów tej firmy o opinię i referencje.

Jeżeli wybierzesz firmę, która będzie wykonywać dla Ciebie stronę internetową, koniecznie podpiszcie umowę, w której zawarte będą wszystkie ustalenia. Jeżeli myślisz, że wystarczy, że umówisz się na „stworzenie strony internetowej”, to jesteś w ogromnym błędzie. Musisz dokładnie określić, jak będzie wyglądała i jakie będzie miała funkcje. Absolutnie nie sugeruję, że firmy tworzące strony internetowe tylko czyhają, by nie wykonać strony zgodnie z ustaleniami. Spisanie ustaleń jest dobrym rozwiązaniem dla obydwu stron. Rozwiewa wszelkie wątpliwości, które mogą się pojawić już w trakcie prac. Pozwala to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. W umowie oczywiście określcie też cenę, termin realizacji i wszelkie dodatkowe kwestie, jak gwarancja i wsparcie powdrożeniowe.

 

Alternatywne rozwiązania

Ten błyskawiczny rozwój internetu, o którym często wspominam, jest niewątpliwie sprzymierzeńcem jego użytkowników. W dzisiejszych czasach istnieją rozwiązania, które umożliwiają Ci stworzenie strony internetowej samemu. Powiem więcej, możesz to zrobić zupełnie za darmo.

Zacznijmy od opcji płatnych. Do wyboru masz wiele rozwiązań, które mówić najprościej, polegają na tym, że istnieją gotowe strony, które możesz dostosować do swoich wymagań. Gotowy system CMS (Content Management System) umożliwia stworzenie strony internetowej za pomocą gotowego, łatwego w obsłudze interfejsu. A mówiąc jeszcze inaczej, otrzymujesz dostęp do gotowego panelu, w którym możesz krok po kroku wybrać wygląd swojej strony, wybrać niezbędną funkcjonalność, wprowadzić informacje na stronę. Jak każde rozwiązanie, również korzystanie z gotowego CMS ma swoje wady i zalety. Zestawmy ze sobą te najistotniejsze:

Zalety:
1. Niższy koszt stworzenia, niż w przypadku dedykowanej strony internetowej (często nie ma kosztu samego wdrożenia, a jedynie późniejszy koszt abonamentu)

2. Możliwość stworzenia strony w bardzo krótkim czasie

3. Możliwość skorzystania z gotowych, przetestowanych funkcjonalności

4. Możliwość wyboru z dostępnych szablonów

5. Stałe wsparcie techniczne

6. Łatwość obsługi

Wady:
1. Konieczność płacenia abonamentu

2. Ograniczenia w wyglądzie strony

3. Ograniczenia w funkcjonalności strony

4. Najpopularniejsze tego typu rozwiązania mają wielu klientów, wiec musisz zaakceptować to, że jesteś raczej „numerem” w ich bazie i nie możesz liczyć na bardzo indywidualne podejście. Jeżeli więc, lubisz mieć wsparcie w postaci jednej, dedykowanej Twojej firmie osoby, która zna Ciebie i Twoją stronę, to w tym wypadku, będzie to raczej trudne. 

I proszę, nie licz teraz w pośpiechu, czy więcej jest wad, czy zalet. To tylko niektóre z nich. W każdym też wypadku, będzie to sprawa indywidualna, zależna od Twoich potrzeb. Tak więc zbadaj je dobrze przed podjęciem decyzji. 

Decydując się na tego typu rozwiązanie upewnij się, czy posiada ono wszystkie potrzebne Ci funkcjonalności. Sprawdź również, które funkcje są w abonamencie, a które są dodatkowo płatne. Dowiedz się też, ile będzie kosztował abonament w następnym roku. Oczywiście, koszt abonamentu może zostać w którymś momencie podniesiony. Chodzi mi jednak, o dosyć powszechną sytuację, że dla nowych klientów koszt abonamentu jest wyjątkowo atrakcyjny, natomiast po roku znacznie wzrasta. Doczytaj, lub dopytaj również, jaki jest zakres wsparcia technicznego, czas reakcji w przypadku problemów ze stroną. W żadnym względzie nie zarzucam dostawcom tego typu rozwiązań złej woli, bądź celowego wprowadzania klientów w błąd, jednak zalecam Ci dokładne przeczytanie wszystkich zapisów. To Twój obowiązek i jeżeli tego nie zrobisz, będziesz mógł mieć pretensje tylko do siebie. 

 

Strona internetowa za darmo – mit, czy hit?

No i wreszcie przechodzimy do opcji, na pierwszy rzut oka, z pewnością najtańszej. Możesz zbudować swoją stronę internetową sam i w bardzo wielu przypadkach, będzie to zupełnie bezpłatne. Niektórzy jednak twierdzą, że nie ma nic za darmo, więc może powiem tak – kosztem stworzenia tej strony będzie Twój czas, który będziesz musiał poświęcić. Pomyśl o tym, zanim podejmiesz decyzję, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie. Mimo iż stworzenie strony wydaje się być stosunkowo łatwe, to jednak zawsze jest to sprawa względna i indywidualna. Warto przemyśleć, czy tego typu działania przychodzą Ci łatwo. Może się okazać, że nie jest to Twoja mocna strona i będziesz musiał poświecić sporo czasu, aby się wdrożyć, a później zajmować się Twoją stroną internetową. Może się okazać, że będzie Ci to zajmowało tyle czasu, że nie będziesz miał czasu na rozwijanie swojej działalności, a tym samym zarabianie pieniędzy. W takim wypadku może się okazać, że skorzystanie z innego rozwiązania, będzie dla Ciebie korzystniejsze finansowo. Pamiętaj także o braku dedykowanego wsparcia w razie problemów technicznych.

Jeżeli jednak jesteś przekonany, że poradzisz sobie z takimi działaniami, zachęcam, aby skorzystać z tej opcji. Szczególnie, jeżeli Twoja strona nie będzie posiadała żadnej rozbudowanej funkcjonalności, a będzie na przykład, tylko wizytówką firmy, gdzie będzie opis Twojej działalności i kontakt do Ciebie.

Pewnie zwróciłeś uwagę, że do tej pory nie wskazałam żadnych konkretnych firm, które na przykład tworzą strony internetowe, udostępniają gotowe CMS -y, świadczą usługi hostingowe. Zrobiłam to oczywiście celowo. Przez wiele lat współpracowałam z bardzo dużą ilością takich firm i nauczyłam się ważnej rzeczy, że nie ma nic pewnego, nie ma nic stałego. Bywało tak, że współpracowałam z firmą kilka lat, a nagła zmiana, na przykład polityki firmy, regulaminu współpracy, sprawiła, że musieliśmy ją zakończyć. Dlatego też, jeżeli teraz napisałabym Ci, że oferta Firmy X jest najkorzystniejsza, już jutro ta informacja mogłaby być nieaktualna. A może być tak, że będziesz czytał ten wpis, pół roku po jego powstaniu. No i dodatkowo, nie chciałbym, żebyś pomyślał, że wpis zawierał „lokowanie produktu”. 😉 
Ale w tym momencie chciałabym zrobić wyjątek i napisać wprost, bo nie jest to tajemnicą i nie jest to wyłącznie moje zdanie, że obecnie najpopularniejszą platformą do samodzielnego tworzenia stron internetowych, jest WordPress. Statystyki wskazują jednoznacznie, że jest to rozwiązanie najczęściej wybierane przez użytkowników. Myślę też, że długo się to nie zmieni. Poradników, szkoleń, tutoriali, jak szybko stworzyć stronę na WordPress, jest w sieci bardzo dużo, także nie będę się tym tutaj teraz zajmować. Pozwolę sobie jednak na osobistą opinię. Znam WordPress bardzo dobrze, pracowałam i pracuję na nim i jest on naprawdę platformą godną polecenia. Tym bardziej, że to, że jest darmowa, nie oznacza słabej jakości, czy ubogiej funkcjonalności. Oczywiście, wersja bezpłatna jest w pewnym stopniu ograniczona, jednak w wypadku, gdy chcemy rozbudować stronę, możemy skorzystać z naprawdę ogromnej ilości płatnych wtyczek. WordPress jest również stale rozwijany, a społeczność jego użytkowników, stanowi dla siebie duże wsparcie. 
Musisz jednak wiedzieć, że są koszty, które musisz ponieść także w tym wypadku, a mianowicie jest to koszt zakupu domeny i hostingu. Te koszty nie są jednorazowe, a będziesz musiał je ponosić najprawdopodobniej raz w roku. W tym miejscu parę słów na ten temat. 

Każda strona internetowa musi posiadać swój adres. W związku z tym, musisz zdecydować o tym adresie, czyli o domenie, pod którą będzie się znajdować Twoja strona. Najczęściej domeną jest nazwa firmy, lub określeniem, czym zajmuje się firma. Dlatego też, tak ważne jest, aby w momencie, gdy wybierasz nazwę dla swojej firmy sprawdzić, czy taka domena jest wolna i można ją kupić. Oczywiście zdarza się, że dwie firmy mają taką samą lub podobną nazwę, ale może to w przyszłości stanowić problem dla klientów, którzy będą szukać Twojej firmy w internecie. Dotyczy to również rozszerzenia domeny. Najpopularniejszymi są rozszerzenia .pl, .com, com.pl, i eu. Istnieje również szereg innych rozszerzeń. Pamiętaj, że jeżeli wykupujesz domenę twojafirma.pl, ktoś inny może wykupić domenę twojafirma.eu i tam zamieścić stronę swojej firmy. Wybierając domenę, zwróć również uwagę, by nie była za długa, łatwo było ją zapamiętać i by przy jej wpisywaniu było jak najmniej możliwości popełnienia błędu (np. w domenie jest myślnik, o którym użytkownik może zapomnieć).

Reasumując, w mojej opinii, pomimo stałego rozwoju mediów społecznościowych, strona internetowa jest nadal jedną z najlepszych możliwości prowadzenia działalności w internecie, prezentowania swojej działalności klientom. Zanim zaczniesz ją projektować zastanów się przede wszystkim, jaki jest jej cel, czemu będzie służyć, do kogo jest skierowana. Na tej podstawie wybierz dla niej odpowiedni wygląd i funkcjonalność. Ja jestem zwolennikiem stron, które są możliwie proste, łatwe w obsłudze i umożliwiają klientowi szybkie odnalezienie informacji.
Pomyśl o swojej stronie internetowej, jak o siedzibie Twojej firmy. Każdy kto tam wchodzi, powinien czuć się dobrze, swobodnie, powinien łatwo się tam odnaleźć, powinien mieć ochotę zostać jak najdłużej i jak najczęściej wracać. Niech widząc Twoją „siedzibę” ma ochotę poznać Ciebie, Twoją ofertę i skorzystać z niej. Czy w realu zaprosiłbyś klienta do miejsca, w którym jest bałagan, gdzie jest mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, gdzie trudno znaleźć informacje i miejsce, gdzie powinien się udać?
Zapewniam Cię, że jeżeli pomyślisz o swojej stronie internetowej w ten sposób, będzie Ci łatwiej ją zaprojektować i stworzyć. Powodzenia.

„Traktuj stronę internetową, jak siedzibę Twojej firmy, do której zapraszasz klienta. To, jak wygląda to miejsce i jak klient się w nim czuje, wpłynie na jego dalsze decyzje.”
                                                         – Katarzyna Foit

K2F1_katarzynafoit.pl_biznes_w_sieci_8